OVB ALLFINANZ Zduńska Wola

Forum dla pracowników OVB Allfinanz Zduńska Wola

#1 2010-03-03 18:23:13

BW

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-01-26
Posty: 2
Punktów :   

Lutowe transfery uczestników OFE

Analizy Online: lutowe transfery uczestników OFE
środa, 24 luty 2010


Liczba osób, które zdecydowały się na zmianę funduszu emerytalnego w trakcie pierwszej tegorocznej sesji transferowej wyniosła 142,1 tys. osób, co oznacza wzrost o 1,0% w stosunku do sesji listopadowej. – wynika z szacunków firmy Analizy Online. Eksperci podkreślają, że jest to trzecia największa liczba przerejestrowanych uczestników w dotychczasowej działalności OFE.

AO przypominają, że rekordowy transfer uczestników miał miejsce w sierpniu 2009 r. kiedy to fundusz emerytalny zmieniło 154,8 tys. osób.

Według analityków, w pozyskiwaniu klientów na rynku wtórnym ponownie prym wiodły towarzystwa, które wypadały najlepiej w całym poprzednim roku.
„W naszej ocenie wpływ na wysoką liczbę migrujących osób mogą odgrywać przynajmniej trzy czynniki. Pierwszy z nich może wynikać z pomysłu wprowadzenia istotnych zmian w sposobie pozyskiwania przez PTE nowych klientów, eliminujących z tego procesu agentów. Zarówno PTE jak i sami agenci mogą w związku z tym potencjalnym zagrożeniem intensyfikować obecnie swoje działania ukierunkowane na pozyskanie nowych członków. Drugi element to dużo trudniejszy rynek innych produktów oferowanych przez agentów, skutkujący niższymi prowizjami z tytułu sprzedaży np. produktów inwestycyjnych. Spadek dochodów może być przez nich samych kompensowany nieco wyższymi wpływami z pracy na rzecz PTE. Trzeci z czynników wynika z wprowadzenia limitu opłaty za zarządzanie, jaką obecnie mogą pobierać PTE od aktywów zarządzanych przez siebie OFE. W wyniku tej zmiany towarzystwa zarządzające największymi funduszami mogą modyfikować swoją strategię, co może skutkować zarówno większym odpływem klientów, jak i mniejszą ilością pozyskiwanych członków.” – napisano w raporcie.

Z danych zebranych przez Analizy Online wynika, że miniona sesja transferowa zakończyła się dodatnim bilansem przyjść i odejść dla 6 podmiotów. Tak jak w całym poprzednim roku, na lutowej migracji najbardziej skorzystało AXA OFE (saldo +27,1 tys. osób). Jego saldo w największym stopniu (8,1 tys.) zwiększyli dotychczasowi uczestnicy, największego pod względem zarządzanych aktywów funduszu Aviva OFE. Według ekspertów wynika to z faktu, iż towarzystwo emerytalne realizujące plan pozyskania 1 mln członków do 2012, od dłuższego czasu utrzymuje wysoki poziom nakładów na akwizycję. Ponadto fundusz ten od wielu miesięcy utrzymuje się w czołówce rankingów AO, biorących pod uwagę relację wyników inwestycyjnych oraz towarzyszącego im ryzyka.

Pierwsza tegoroczna sesja transferowa zakończyła się bardzo dobrym bilansem również dla OFE PZU „Złota Jesień” (+9,9 tys. członków), który najwięcej uczestników pozyskał również z funduszu Aviva OFE (6,3 tys.). Na trzecim miejscu w lutowej sesji transferowej znalazło się Generali OFE. Na przejście do tego funduszu zdecydowało się 15,6 tys. osób, a rezygnację z uczestnictwa złożyło 5,8 tys. uczestników. Analitycy podkreślają, iż w przypadku Generali decyzje o przejściu są wspierane przez bardzo dobre wyniki wypracowywane przez ten fundusz zarówno w długim, jak i w krótszych okresach czasu.

Według danych Analiz Online, zdecydowanie najgorszy bilans transferów wykazało trzeci raz z rzędu Aviva OFE, który w trakcie ostatniej sesji opuściło o -28,3 tys. osób więcej niż do niego przystąpiło. To trzykrotnie gorszy rezultat, niż w przypadku kolejnego podmiotu. „Na taki stan rzeczy niewątpliwe wpływ miało wspomniane wcześniej przyjęcie nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zgodnie z którą opłata za zarządzanie aktywami przekraczającymi 45 mld PLN jest stała. Na koniec stycznia 2010 r., na kontach emerytalnych klientów Aviva OFE zgromadzone zostało 45,2 mln PLN i wygląda na to że Aviva PTE niemal całkowicie straciło zainteresowanie pozyskiwaniem nowych uczestników na rynku wtórnym. O ile przez wiele sesji fundusz pozyskiwał w transferach po kilkanaście tysięcy osób, o tyle w listopadzie i lutym bieżącego roku liczba ta spadła kilkukrotnie (odpowiednio do poziomu 7,5 i 4,3 tys. osób).” – głosi raport.

Drugie największe ujemne saldo wymiany (9,6 tys.) odnotował ING OFE, do którego przeszło 13,4 tys. uczestników przy rezygnacji 23,0 tys. osób. To trzecia z kolei sesja zakończona ujemnym bilansem ING, a przyczyny takiego stanu rzeczy, zdaniem AO, mogą być podobne jak w przypadku bezpośredniego rywala - aktywa netto tego funduszu na koniec stycznia wynoszą już 44,1 mld PLN.

(AM, za: Zespół Analiz Online)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.vuga.pl